O bylinách

Byliny - používám a kombinuj je léta, pokud se tak dá označit období 25 let. Jsou nemoci, kdy se bez nich neobejdeme . Léčba interních onemocnění - všechny záněty - ledvin,močových cest, jater, slinivky, celkově břišní dutiny, ale i ostatní zánětlivé procesy v těle na různých možných i nemožných místeh : )) . Údiv někdy vzbuzuje léčba páteře - velmi časté problémy se záněty kořenů míšních, míšních nervů, které způsobují velké a vleklé bolesti , nohou, někdy rukou, hlavy , mohou být příčinou  i bolestí v břišní dutině . Jsou nezbytní pomocníci pži léčbě chronické únavy, často způsobené poruchami imunity, které způsobuje  velmi rozšířený problém přecházení nemocí - chřipek, angín. V této části mých webovek se budeme zabývat těmi bylinami, které často a ráda používám, jsou to moji největší pomocníci . Těmi začnu . První z nich je  :
 LIŠEJNÍK ISLANDSKÝ  -  botanický název Pukléřka islandská
Jeho vlastnosti :  přírodní antibiotikum, výborný při léčbě průdušek a plic ať už je důvod nemoci jakýkoli, pomáhá i při trávicích potížích, včetně léčby cukrovky, je vhodný při zánětlivých procesech ať jsou kdekoli. Musíte uznat, že mám důvod s tímhle hrdinou rostlinné říše často spolupracovat, je účinný a nezákeřný, Je možné ho dávat i ve vyšších dávkách denně - 5 až 20 g a nic špatného nezpůsobí.
Kombinuji ho nejčastěji s dalšími hrdiny - měsíčkem, diviznou, svízelí, ale je pravda, že každý člověk je jiný a kombinace také. Ale lišejník je kamarád s velkým množstvím bylin lze ho kombinovat úspěšně s rostlinami ze všech koutů světa.
Pro vaši potřebu -  na léčbu průdušek  při  zánětu, suchém kašli, zápalu plic - zde  nenahrazuje léčbu antibiotiky, může je ale vhodně doplnit. I při poruše slizniční imunity  můžete podat  čaj :  na 1/4 l vody, 1 polévkovou lžíci  lišejníku islandského, stát 10 minut. Pro děti : dejte 1 lžičku na 2 dcl, stát 7 minut
Je možné osladit třtinovým cukrem, nebo i obyčejným. Ne medem -
ten je vhodný jindy, ale tady by narušil působení lišejníku.
Dávat 2 krát až 3 krát denně.
Protože tento léčivý mistr obsahuje léčebné látky , které se uvolňují za tepa i za studena, je výborný další recept, Naložte lišejník na 6 - 8 hodin do studené vody , uvolní se izolichenin , je to typ zklidňujících a léčivých saponinů - slizových látek . Přesně - 3 lžíce lišejníku do cca 1l vody , nemusíte šetřit, lžíce může být vrchovatá :-))
pak výluh slejete a popíjíte po douškách celý den. Lišejník, který zbyl po vyluhování využijte i na uvaření čaje - horkou vodou záskáte další složku - lichenin , ten působí obdobně. Je vyzkoušeno,, že děti raději pijí výluh za studena, není tak chuťově nepříjemný.

 

.
 
 
 

Tužebník jilmový    Filipendula ulmaria

Všechny části rostliny obsahují glykosid gaultherin a spirein.také nezanedbatelné množství flavonů. Květy obsahují i silici - ta je obohacena salicilaldehydem a methylsalicilátem. Je proto velkým pomocníkem při nachlazení, rýmě ale i horečce. Velmi dobře působí při chřipce. Pokud je nutné léčit zánět ledvin, je také vhodný, může se podávat i dlouhodobě, pokud pacient nebere léky na ředění krve. Pomáhá i při lymfatických otocích, je vhodný i při angíně. Také je vhodný při léčbě migrén ale i křečích trávicího traktu. Zkrátka je to takový všeuměl, je ale dobré buď kombinovat s dalšími bylinami , samostatný je vhodné pít přímo při onemocnění omezenou dobu, cca 2 týdny.