Když není doma ani lék, ani bylina - ale bývá v kuchyni koření, jeho použití při různých potížích . 

Kmín -  výborný na odkašláván, ale jen při zánětu průdušek, tedy při vlhkém kašli . 
              jednu lžičku kmínu, nedrceného přelejete 1/4 l vody 90 stupňů teplé , necháte 10 minut stát, popíjí se po douškách, je možné vypít u dospělého  dva  až  tři  čtvrtlitry  denně. Nedávat med, u dětí případně 1 lžičku cukru. 
             -    výborný je také na tvorbu mateřského mléka, připravuje se stejně , dennní dávka stejná
             -    výborný také na nadýmání, trávicí potíže, ale tyto musí být způsobeny střevními problémy, nesmí být příčinou žlučník a játra. Potom nepomůže. 
Další pomocník  -  hřebíček . Bývá doma , potřebujeme ho při přípravě svařáku a podobných dobrot. Je vynikající při bolesti v krku - jako kloktadlo . Do 2 dcl vody dejte povařit 4 hřebíčky , stačí 2 až 3 minuty, pak vlažné kloktejte. Také je možné použít vývar na zábal krku - namočíme do vlažného  odvaru látku , omotáme krk , zabalíme ještě igelitem, necháme působit tak 15 minut, pak opláchneme a zabalíme  do  vlhkého,vlažného zábalu .  
Zázvor - je výborný pomocník, ale pozor ! Denní dávka nemá překročit 3 kávové lžičky strouhaného črstvého zázvoru denně. Umí podráždit trávicí trakt, dráždí při větším množství sliznice horních cest dýchacích , tady neplatí čím více tím lépe . Jak ho používat  - recepty přidám během příštích dnů . 
Recept na čaj - vlastně odvar :        zázvorový oddenek cca délky ženského prstu nakrájet na kousky, třtinový cukr  cca 2 lžíce , limetku nakrájet na kolečka, nebo jak se vám líbí . To vše najednou dejte do studené vody, asi litru. Vařte mírně 10 minut, přiklopené, potom nechte odstát asi 5 minut. A je to, připraveno k popíjení, množství je vhodné pro 3 osoby. Přidat můžete mátu mochito, nebo i jinou, ale nevařit, přidat v době odstání, někdo má rád ještě přidat kousek skořice, také nevařit. Javorový sirup v době chladnutí přilitý také není marný, ale dejte míň cukru !